Polikarbonat (PC)

Polikarbonat, dihidrik ve polihidrik fenol gruplarının karbon reçineleriyle bağlanma ürünüdür.

Polikarbonat (PC)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Polikarbonat, dihidrik ve polihidrik fenol gruplarının karbon reçineleriyle bağlanma ürünüdür. Genel amaçlı polikarbonat bisphenol A’dan elde edilmektedir. Ancak küçük miktarlarda diğer polihidrik fenollerin kullanıldığı formülasyonlar da mevcuttur. Standard polikarbonat türleri , yüksek darbe dayanımı, iyi elektriksel özellikler, boyutsal kararlılık, sertlik ve düşük nem çekme gibi özellikler gösterir. -50 ile 132°C arasındaki sıcaklıklarda kullanılabilir. Mat ve şeffaf çeşitleri mevcut olduğu gibi çeşitli renkleri de bulunmaktadır. Güçlendirici %5 ile %40 cam elyafı gibi katkılar, akma direncini 132°C ‘ye kadar olan sıcaklıklarda bile 4000 psi’ye kadar artırır. Diğer katkılar ya da formülasyon değişikleri, reçinenin alevlenmeye karşı dayanımını ısıl kararlığını, UV ışığına karşı karalılığını ve rengini etkileyebilir. Polikarbonat üzerindeki kaplamaların , kimyasal direnci arttırdığı gibi, boyalı ürünün hava almasını da sağlar.

Polikabonatın köpük cinsi de mevcuttur.

F.D.A tarafından tanınmış kalın ve ince çeperli, darbeye dayanıklı PC türleri bira maşrapalarında ve diğer yüksek hacimli kaplarda , elektriksiz ev aletlerinde kullanılmaktadır. Ambalajlamada, depozitosuz şişe imalatında, çeşitli gıda kaplarının yapımında kullanılmaktadır.

Tıbbi olarak biyokimya laboratuarlarındaki aletlerin yapımında, sağlamlık, netlik ve şeffaflık isteyen parçaların yapımında kullanılmaktadır. Otomotiv sanayiinde, SAE’de tanınmış polikarbonat lens ve berrak kalıp ekstrüzyonlarında uygulanmaktadır.

Şeffaf olmayan türler, lamba , elektrikli parçalar, dekorasyon parçaları, cam takviyeli türler ise ince çeperli mekanik parçaların yapımında kullanılmaktadır. Köpük polikarbonat tek parça jip üstü ve otobüs koltuk çerçevesi, darbeye dayanıklı tampon yapımında kullanılmaktadır.

Sırla kaplanmış polikarbonat, toplu taşıma araçlarında emniyet sağlar. İnşaatçılıkta, sert kısımlarda, kapı ve pencere yapımında kullanılır. Baskı fotokopi makineleri ve diğer iş makineleri , telefon bağlantıları devre kablolarında uygulanır.

Polikarbonat levha üreticileri, yeni ürünler geliştirmişlerdir. Optikçe çok parlak levhalar, okullarda ve otoyollarda kullanılmaktadır. Ayrıca, polikarbonatın ışık iletimi ve ısıl yalıtkanlık özelliği güneş enerjisi biriktirme uygulamaları için ilgi uyandırmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.